Ημέρα αθλητισμού 2017

Την Τρίτη 3 Οκτωβρίου 2017 οι μαθητικές τσάντες έμειναν στο σπίτι και την θέση τους πήραν οι μπάλες, τα στεφάνια, οι κώνοι και η σκυτάλη. Το σχολείο μας γιόρτασε την ημέρα σχολικού αθλητισμού με διάφορα παιχνίδια και αθλητικές επιδείξεις που με μεράκι προετοίμασαν οι εκπαιδευτικοί φυσικής αγωγής Τσουνίδου Χρυσάνθη και Τριανταφύλλου Γιάννης.

Οι μαθητές της Α' και Β' δημοτικού συμμετείχαν σε παιδαγωγικά παιχνίδια (η μπάλα στο τούνελ, αριθμάκια, πυραμίδα, σκυταλοδρομία με μπάλα)

Γ' Δημοτικού:Οι μαθητές συναγωνίστηκαν σε σκυταλοδρομία η οποία συνδυάζονταν με ισορροπία της μπάλας σε κώνους.

Δ΄Δημοτικού: Πραγματοποιήθηκαν συναγωνιστικές ασκήσεις στο στίβο που περιελάμβαναν δρόμους ταχύτητας, αντοχής και σκυταλοδρομία.

Ε΄ - ΣΤ΄ Δημοτικού: Οι μαθητές συμμετείχαν σε κινητικές δεξιότητες οι οποίες είχαν έντονο το στοιχείο του στόχου (σημάδι με τη μπάλα σε κώνους, σημάδι με κρίκους). Επίσης, πραγματοποιήθηκαν αγώνες ποδοσφαίρου μεταξύ των τμημάτων των συγκεκριμένων τάξεων.