Εβδομάδα Let's do it Greece στο σχολείο

Την Πέμπτη, 26-4- 2018 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Ε1 ? Ε2 του 7ου δημοτικού σχολείου Λαμίας υλοποίησαν «πράσινες» δράσεις αλλά και δράσεις «καθαρισμού» στον εξωτερικό χώρο (προαύλιο) του σχολείου τους στο πλαίσιο της πανελλήνιας εκστρατείας καθαρισμού Let's do it Greece.
Κύριος μοχλός δράσης ήταν το σύνολο των παιδιών της Ε' τάξης, οι εκπαιδευτικοί των δυο τμημάτων αλλά και οι γονείς των παιδιών. Τα παιδιά πραγματοποίησαν έρευνα και καταγραφή της υπάρχουσας κατάστασης του εξωτερικού χώρου, σχεδίασαν τις δράσεις που θα πραγματοποιούσαν και με την βοήθεια των δασκάλων τους, τις έκαναν πράξη. Ξεκίνησαν με τον καθαρισμό του χώρου, φύτεψαν λουλούδια και δημιούργησαν κάποιες όμορφες γωνιές στο σχολείο τους.