Διάκριση του σχολείου μας στον 3ο διαγωνισμό Ρομποτικής

Το ταξίδι τους στον όμορφο κόσμο της ρομποτικής ολοκλήρωσαν - για τα παιδικά τους χρόνια- με τον καλύτερο τρόπο οι μαθητές της 6ης τάξης του σχολείου μας. Συγκεκριμένα, οι Robocrafters από το Στ2 και τα "παιδιά του ήλιου" από το Στ1 μετά την επιτυχία τους στον περιφερειακό διαγωνισμό ρομποτικής για μαθητές δημοτικού που έγινε την Κυριακή 12 Μαρτίου στο 3ο Γυμνάσιο Λαμίας, όπου πήραν την 2η και 5η θέση αντίστοιχα, εκπροσώπησαν την Στερεά Ελλάδα στον τελικό που έγινε στην αίθουσα Γ. Κασσιμάτης στο ΟΑΚΑ. Παρέα τους είχαν τους Ταξιδευτές από το ΔΣ Βαθέως Αυλίδας, τους Amazing Children Success και Keep the Head Up από το 1ο Δημοτικό Λαμίας και την ομάδα του 19ου ΔΣ Χαλκίδας.
Το Σάββατο λοιπόν 18 Μαρτίου 2017, στον πανελλήνιο διαγωνισμό ρομποτικής όπου συμμετείχαν 1200 μαθητές δημοτικών, γυμνασίων και λυκείων από κάθε γωνιά της Ελλάδας κατάφεραν να εντυπωσιάσουν με τις κατασκευές στους και την παρουσία τους τους κριτές, να προκριθούν στην 2η φάση του διαγωνισμού και έτσι να συμπεριληφθούν στις 40 καλύτερες ομάδες της Ελλάδος.
Μεγάλοι αρωγοί στην προσπάθειά τους αυτή στάθηκαν ο Σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του σχολείου, τα καταστήματα ηλεκτρονικών υπολογιστών ENTER TECHNOLOGY (ΦΥΚΑΣ - ΡΑΓΚΑΣ ) και HITECH - ΓΚΑΡΕΛΗΣ Ν. , η βιβλιοαγορά ΜΠΕΤΣΗΣ ΣΠΥΡΟΣ και το NEXTShop.