Η Ρομποτική στα πλαίσια του μαθήματος ΤΠΕ

Στο 3ο τρίμηνο του σχολικού έτους 2015-16 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τάξεων Δ και Ε του σχολείου γνώρισαν μέσα από το μάθημα Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών τον ελκυστικό κόσμο της ρομποτικής. Δουλεύοντας σε ομάδες ακολούθησαν εικονογραφημένες οδηγίες και έφτιαξαν όμορφες κατασκευές, τις οποίες προγραμμάτισαν κατάλληλα μέσω του λογισμικού Scratch. Στο τέλος του εξαμήνου, ακολουθώντας την φαντασία τους, δημιούργησαν τις δικές τους κατασκευές και μας τις παρουσιάζουν παρακάτω.

Σημαίες Ευρωπαϊκών χωρών

Στο 1ο τρίμηνο της σχολικής χρονιάς η ΣΤ' τάξη, στα πλαίσια της διαθεματικότητας, δημιούργησε μια παρουσίαση στην αγγλική γλώσσα που περιέχει τις σημαίες και διάφορες πληροφορίες ορισμένων ευρωπαϊκών χωρών.