Με γνώμονα τον εθελοντισμό και την προσφορά ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων του 7ου Δημοτικού σχολείου Λαμίας συμμετέχει στην ευρωπαϊκή δράση που διοργανώνει ο δήμος Λαμιέων Let's do it Greece .
Η δράση πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 2 Απριλίου στις δέκα και μισή το πρωί στο Παγκράτι Λαμίας .
Ο συλλογος μαζί με τους γονείς του σχολείου και τα παιδιά τους είχαν αναλάβει να καθαρίσουν τον χώρο έξω από το σχολείο τους στον οποίο υπάρχει πάρκο αναψυχής αλλά και παιδική χαρά .
Στόχος η μετάδοση του μηνύματος του εθελοντισμού στα παιδιά αλλά και η μετάδοση της προσφοράς .Η δουλειά των παιδιών αλλά και η συνέπεια που έδειξαν ήταν συγκινητική .
Γονείς μαζί με τα παιδιά τους είχαν την δυνατότητα να καθαρίσουν μαζί τον χώρο όπου τα παιδιά αντικρύζουν κάθε μέρα πηγαίνοντας στο σχολέιο αλλά και τον χώρο όπου περνούν στιγμές ξενοιασιάς τον ελεύθερο χρόνο τους .
Μαθητές του σχολείου μαζί με τους δασκάλους τους τις επόμενες ημέρες αναμένεται να προχωρήσουν σε δεντροφύτευση και καλλωπισμό του πάρκου στο Παγκράτι Λαμίας .
"Ελπίζουμε να συνεχίσουμε κάθε χρόνο να ευαισθητοποιούμε ολοένα και περισσότερους πολίτες και να κινητοποιούμε την κοινωνία γύρω μας, με στόχο την διάδοση του θετικού μηνύματος της συνεργασίας και του εθελοντισμού...." τονίζει ο σύλλογος γονέων και κηδεμόων του 7ου δημοτικού σχολείου Λαμίας .