ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΝ 01.06.2020

Λαμία, 27.05.2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΝ 01.06.2020

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών του 7ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας,

από τη Δευτέρα 1η Ιουνίου επαναλειτουργούν τα σχολεία, αφού λήγει η αναστολή λειτουργίας τους λόγω της πανδημίας του Κορωνοϊού COVID-19. Ο τρόπος λειτουργίας τους, όπως καθημερινά ακούμε όλοι μας, θα είναι λίγο διαφορετικός. Την Παρασκευή, 29.05.2020, θα σας στείλουμε οδηγίες για τις ημέρες που το κάθε παιδί θα έρχεται στο σχολείο.

Το σχολείο θα φροντίσει ώστε να λαμβάνονται όλα τα κατάλληλα μέτρα ασφάλειας και προφύλαξης μαθητών και εκπαιδευτικών, ιδίως σε σχέση με τον φυσικό αερισμό των αιθουσών διδασκαλίας, την αποφυγή συγχρωτισμού και την τήρηση των οδηγιών καλής υγιεινής χεριών, σύμφωνα με τις οδηγίες της Διεύθυνσης Δημόσιας Υγείας του Υπουργείου Υγείας και του Ε.Ο.Δ.Υ. Σε κάθε αίθουσα διδασκαλίας θα τηρείται απόσταση ενός και μισού (1,5) μέτρου μεταξύ των μαθητών και των εκπαιδευτικών, ενώ ο ανώτατος αριθμός μαθητών ανά αίθουσα διδασκαλίας θα είναι δεκαπέντε (15). Σε περίπτωση που η τήρηση των παραπάνω αποστάσεων δεν είναι δυνατή ή ο αριθμός των μαθητών του τμήματος υπερβαίνει το 15, το τμήμα χωρίζεται σε δύο ισοδύναμα υποτμήματα.

Κατά την πρώτη εβδομάδα έναρξης λειτουργίας, οι μαθητές του α΄ υποτμήματος προσέρχονται και παρακολουθούν μαθήματα τις ημέρες Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή, ενώ οι μαθητές του β΄ υποτμήματος τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη. Ακολούθως, την επόμενη εβδομάδα, οι μαθητές του α΄ υποτμήματος προσέρχονται και παρακολουθούν μαθήματα τις ημέρες Τρίτη και Πέμπτη, ενώ του β΄ υποτμήματος τις ημέρες Δευτέρα, Τετάρτη και Παρασκευή (εξαιρείται η Δευτέρα, 08.06.2020, εορτή του Αγίου Πνεύματος).

Σε κάθε αίθουσα θα υπάρχει αντισηπτικό και στην τουαλέτα υγρό σαπούνι για το πλύσιμο των χεριών, ενώ οι μαθητές προαιρετικά μπορούν να έχουν μαζί τους μάσκα και αντισηπτικά μαντηλάκια. Την πρώτη ημέρα λειτουργίας οι εκπαιδευτικοί θα ενημερώσουν και θα εκπαιδεύσουν τους μαθητές στις καλές πρακτικές, την υγιεινή και την ασφάλεια.

Το πρωί οι μαθητές θα προσέρχονται στο σχολείο το αργότερο 08.15΄. Εφιστούμε σ? αυτό την προσοχή, γιατί δε θα υπάρχει δυνατότητα εισόδου μετά τις 08.15΄ και θα πηγαίνουν απ? ευθείας στην αίθουσά τους.

Τα διαλείμματα θα γίνονται σε διαφορετικές ώρες για τους μαθητές των α΄και β΄τμημάτων.

Τα παιδιά θα πρέπει να έχουν μαζί τους νερό και φαγητό, γιατί το κυλικείο δε θα λειτουργήσει μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους.

Για έκτακτες περιπτώσεις ασθένειας των μαθητών, και μέχρι την παραλαβή τους από τους κηδεμόνες, θα λειτουργεί ως αναρρωτήριο η αίθουσα της βιβλιοθήκης στο ισόγειο του κτηρίου.

Μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους 2019-2020 δε θα πραγματοποιηθούν εκδρομές, επισκέψεις, περίπατοι, εκδηλώσεις, μαθητικοί αγώνες, και η λειτουργία βιβλιοθήκης.

Για τα παιδιά που θα απουσιάζουν από το σχολείο είτε γιατί τα ίδια ανήκουν σε ομάδα αυξημένου κινδύνου είτε γιατί έρχονται σε επαφή με άτομο του οικογενειακού περιβάλλοντος που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή ήδη νοσεί, θα πρέπει οι γονείς-κηδεμόνες να συμπληρώσουν την υπεύθυνη δήλωση την οποία μπορείτε να την βρείτε εδώ, ώστε να δικαιολογηθούν οι απουσίες τους και να την στείλουν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: mail7dim-lamias.fth.sch.gr ή να την  προσκομίσουν στο σχολείο.

Μπορείτε να ενημερώνεστε και από την ιστοσελίδα του σχολείου:

Από τη Διεύθυνση του σχολείου