ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ 2η ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΤΗΝ 01.06.2020

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

Λαμία, 29.05.2020

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών του 7ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας,

όπως σας έχουμε ήδη ενημερώσει από τη Δευτέρα, 1η Ιουνίου επαναλειτουργούν τα σχολεία. Το σχολείο έχει ολοκληρώσει την προετοιμασία της υποδοχής των μαθητών/τριών και έχει λάβει τα κατάλληλα μέτρα για την υγιεινή και την προστασία μαθητών και εκπαιδευτικών.

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου αφού έλαβε υπόψη τα Προεδρικά Διατάγματα για τη λειτουργία των σχολείων, τις Πράξεις Νομικού Περιεχομένου που αφορούν την επαναλειτουργία των σχολείων μετά την αναστολή λόγω της πανδημίας του Κορωνοϊού COVID-19, τις εγκυκλίους των Υπουργείων Παιδείας, Εσωτερικών και Υγείας καθώς και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ προχώρησε στην κατάρτιση του Κανονισμού Λειτουργίας του σχολείου για το διάστημα 1η έως 26η Ιουνίου 2020 όπως παρακάτω. Για τη σωστή εφαρμογή του χρειαζόμαστε τη συνδρομή των γονέων-κηδεμόνων και ασφαλώς των παιδιών.

$    ·        Οι μαθητές/τριες θα έρχονται στο σχολείο τις ημέρες που λειτουργεί το υποτμήμα το οποίο παρακολουθούν. Σας έχουμε ήδη στείλει email με το υποτμήμα στο οποίο είναι ενταγμένο το κάθε παιδί και τις ημέρες που αυτό λειτουργεί. Το ωρολόγιο πρόγραμμα παραμένει το ίδιο για κάθε ημέρα όπως ήταν και πριν την αναστολή λειτουργίας των σχολείων.

$    ·        Η ώρα προσέλευσης των μαθητών είναι 08.00΄- 08.15΄ (προσοχή σ? αυτό γιατί η πόρτα θα κλειδώνει και δε θα είναι δυνατή η είσοδος) και θα πηγαίνουν απευθείας στην αίθουσά τους, όπου θα τους περιμένει ο/η εκπαιδευτικός. Δε θα γίνεται η πρωινή συγκέντρωση στην αυλή του σχολείου.

Αγαπητοί μαθητές-μαθήτριες,

·        Καθόμαστε στη θέση που έχει καθορίσει ο/η εκπαιδευτικός και δεν πλησιάζουμε τους συμμαθητές μας.

·        Δε δανειζόμαστε σχολικά είδη (μολύβια, γόμες, ξύστρες, ξυλομπογιές κ.τ.λ.) από συμμαθητές μας, δε γράφουμε στον πίνακα και δεν παίρνουμε φωτοτυπίες. Ό,τι εργασίες έχουμε, θα τις γράφει στο τετράδιό του ο καθένας.

·        Αερίζουμε τις αίθουσες στα διαλείμματα και καιρού επιτρέποντος καθ? όλη τη διάρκεια της διδακτικής ώρας.

·        Βγαίνουμε διάλειμμα ανάλογα με το τμήμα στο οποίο ανήκουμε. Ανεβαίνουμε και κατεβαίνουμε στις σκάλες ο ένας πίσω από τον άλλον και σε απόσταση 1,5 μέτρου ή 3 σκαλοπάτια πίσω. Ακολουθούμε τη σειρά εισόδου-εξόδου όπως κάνουμε και στις ασκήσεις για τον σεισμό, με μόνη διαφορά ότι όταν ανεβαίνουμε-κατεβαίνουμε δεν ακουμπάμε την κουπαστή.

$    ·        Την ώρα του διαλείμματος βρισκόμαστε στο χώρο που θα υποδείξουν από την πρώτη ημέρα οι εκπαιδευτικοί.

$      ·        Χρησιμοποιούμε τις τουαλέτες προσεκτικά, δεν ξεχνάμε να τραβάμε το καζανάκι και πλένουμε τα χέρια μας με νερό και υγρό σαπούνι. Αν υπάρχει σειρά αναμονής κρατάμε απόσταση 1,5 μέτρο.

$       ·        Καλό πλύσιμο των χεριών πριν φάμε, ενώ δεν πίνουμε νερό από τις βρύσες με το στόμα.

$       ·        Φαγητό παίρνουμε απ? το σπίτι, μιας και δε θα λειτουργεί το κυλικείο.

$     ·        Μπορούμε να έχουμε μαζί μας μάσκα και αντισηπτικά μαντηλάκια μιας χρήσης. Αντισηπτικό υγρό θα υπάρχει στην είσοδο της αίθουσάς μας.

$    ·        Η αποχώρησή μας στις 13.15΄ θα γίνεται προσεκτικά όπως ακριβώς η είσοδος και η έξοδος στα διαλείμματα, ενώ οι μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα «Σχολικά Γεύματα» θα έχουν μαζί τους σακίδιο ή τσάντα για το φαγητό.

$      ·        Αν κάποιο παιδί έχει πυρετό ή κάποιο από τα συμπτώματα που περιγράφει ο ΕΟΔΥ (βήχας, λαχάνιασμα, κρυάδες, ρίγος, μυαλγίες, κεφαλαλγία, πονόλαιμο, ναυτία/έμετο, κοιλιακό άλγος, διαρροϊκές κενώσεις), πρέπει να παραμένει στο σπίτι.

$      ·        Αν μαθητής/τρια αρρωστήσει κατά τη διάρκεια του σχολικού προγράμματος θα περιμένει τον κηδεμόνα στο χώρο της βιβλιοθήκης που αυτό το διάστημα θα λειτουργεί σαν πρόχειρο αναρρωτήριο.

$       ·        Μέχρι τη λήξη του σχολικού έτους 2019-2020 δε θα πραγματοποιηθούν εκδρομές, επισκέψεις, περίπατοι, εκδηλώσεις, μαθητικοί αγώνες, και η λειτουργία βιβλιοθήκης.

$     ·        Στην αίθουσα ΤΠΕ (Πληροφορικής) θα χρησιμοποιούμε το πληκτρολόγιο και το «ποντίκι» αφού καλυφθούν με διαφανή μεμβράνη η οποία κάθε φορά θα αλλάζει.

$       ·        Στην ώρα της Γυμναστικής θα αποφεύγουμε αθλήματα και δραστηριότητες που προβλέπουν επαφή ή κοινή χρήση αντικειμένων (μπάλες, σκυτάλες κ.τ.λ.)

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες,

Τέλος σας ενημερώνουμε ότι:

$   ·        Την Πέμπτη, 28.05.2020 έγινε απολύμανση των χώρων του σχολείου από συνεργείο του Δήμου.

$   ·        Το σχολείο θα καθαρίζεται και ενδιάμεσα των μαθημάτων.

$   ·        Έχει γίνει προμήθεια αντισηπτικών

$   ·        Στο κάθε τμήμα οι μαθητές/τριες δεν ξεπερνούν τους15.

$   ·        Η απόσταση των θρανίων είναι τουλάχιστον 1,5 μέτρο.

$   ·        Θα υπάρχουν διαλείμματα σε διαφορετικές ώρες για τους μαθητές/τριες των τμημάτων.

Σας θυμίζουμε ότι για τα παιδιά που θα απουσιάζουν από το σχολείο είτε γιατί τα ίδια ανήκουν σε ομάδα αυξημένου κινδύνου είτε γιατί έρχονται σε επαφή με άτομο του οικογενειακού περιβάλλοντος που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου ή ήδη νοσεί, θα πρέπει οι γονείς-κηδεμόνες να συμπληρώσουν υπεύθυνη δήλωση ώστε να δικαιολογηθούν οι απουσίες τους και να την στείλουν ηλεκτρονικά στη διεύθυνση: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ή να την προσκομίσουν στο σχολείο.