Ζωγραφιές - Εργασίες - Κατασκευές στο μάθημα των Εικαστικών

Το μάθημα των Εικαστικών αποτελούσε ανέκαθεν από τα αγαπημένα μαθήματα όλων μας. Μέσα από τα Εικαστικά το παιδί μαθαίνει να συλλαμβάνει τον κόσμο που το περιβάλλει πολυδιάστατα, μέσα από τη Μορφή, το Σχήμα, το Χώρο, την Κίνηση. Κάθε παιδί που δημιουργεί αισθάνεται τον ενθουσιασμό της ελεύθερης έκφρασης. Κινητοποιεί τη γονιμοποίηση της φαντασίας, της γνώσης, του ψυχισμού και της δεξιότητας. Ταυτόχρονα, η διδασκαλία της τέχνης στο σχολείο αναπτύσσει την κοινωνικότητα και ξεπερνά τον ατομικισμό, αφού αποκλείει το στοιχείο της απόρριψης και παροτρύνει την ενεργή συμμετοχή και συνεργασία. Εδώ θα βρείτε ζωγραφιές - εργασίες - κατασκευές των μαθητών του σχολείου μας που έγιναν υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού καλλιτεχνικών του σχολείου μας, κας Μουρκογιάννη Στέλλας.

Μάθημα Τ.Π.Ε: Εργασίες της Γ' Δημοτικού

Στο 3ο τρίμηνο της σχολικής χρονιάς η Γ' τάξη, στα πλαίσια της ενότητας "Εισαγωγή στο λογισμικό δημιουργίας παρουσιάσεων" του μαθήματος Τ.Π.Ε,  δημιούργησαν τις παρακάτω εργασίες.

Μάθημα Τ.Π.Ε: Αποκριάτικες αφίσες Δ' Δημοτικού

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ' τάξης στα πλαίσια της ενότητας "Δημιουργία παρουσιάσεων" του μαθήματος Τεχνολογίες Πληροφορικής και Επικοινωνιών (Τ.Π.Ε) εργάστηκαν ομαδικά και δημιούργησαν τις δικές τους αφίσες για ένα αποκριάτικο πάρτυ.