Ο σύλλογος γονέων και κηδεμόνων των μαθητών του 7ου δημοτικού σχολείου Λαμίας, το οποίο βρίσκεται στο Παγκράτι στην οδό Πρεβέζης χαιρετίζει την απόφαση των αρμοδίων υπηρεσιών εκπαίδευσης για την λειτουργία του 9ου Γυμνασίου Λαμίας με την νέα σχολική χρονιά.
Θεωρούμε ότι οποιαδήποτε απόφαση ίδρυσης νέου σχολείου μόνο θετική είναι αφού αφορά στην παιδεία και στην μόρφωση των παιδιών μας, δηλαδή, του μέλλοντος μιας χώρας.
Επιπλέον πρόκειται για την υλοποίηση μιας απόφασης η οποία εκκρεμεί από το 2003 - ημερομηνία δημοσίευσης του ΦΕΚ- για την λειτουργία του 9ου γυμνασίου Λαμίας.
Σύμφωνα με τα όσα έχουν ανακοινωθεί οι μαθητές του 7ου δημοτικού σχολείου
Λαμίας θα συνεχίζουν τις σπουδές τους στο νέο 9ο γυμνάσιο Λαμίας μαζί με τους μαθητές του 21ου δημοτικού - Σταυρός Λαμίας και του 14ου δημοτικού Λαμίας .
Από την απόφαση εξαιρείται το 20ο δημοτικό Λαμίας το οποίο στεγάζεται μαζί με το
14ο και δίπλα σχεδόν στο 9ο γυμνάσιο Λαμίας.
Επειδή τις τελευταίες ημέρες υπάρχουν αντιδράσεις για την κατανομή των μαθητών στο νέο γυμνάσιο ο σύλλογος του 7ου δημοτικού αισθάνεται την ανάγκη να ξεκαθαρίσει :
  • Δηλώνουμε υπέρ όποιας λύσης εξυπηρετεί τους μαθητές με βάση την χιλιομετρική απόσταση που πρέπει να διανύσουν και φροντίζει για την ασφαλή μετάβασή τους στο σχολείο τους .
  • Η όποια κατανομή μαθητών πρέπει να γίνει με γνώμονα αντικειμενικά κριτήρια και πάντα με στόχο το συμφέρον των μαθητών και όχι με κριτήρια που έχουν να κάνουν με σκοπιμότητες και διαχωρισμούς μαθητών σε Α΄και Β΄κατηγορίας .
  • Ο σύλλογος ξεκαθαρίζει ότι ο μόνος υπεύθυνος φορέας για την κατανομή των μαθητών είναι οι υπηρεσίες εκπαίδευσης και ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ διατεθειμένος να ξεκινήσει "παιχνίδι αντιπαλότητας" με άλλους συλλόγους γονέων και κηδεμόνων δημοτικών σχολείων προκειμένου να βρεθεί μία λύση.
  • Οι αρμόδιες αρχές , οι οποίες είναι εκλεγμένες ,θέλουμε να πιστεύουμε ότι γνωρίζουν πως ο σκοπός τους είναι η εύρυθμη λειτουργία όλων των σχολείων και η προσπάθεια να γκρεμίζουν τα εμπόδια που βρίσκουν στον δρόμο τους οι μαθητές ώστε να αφοσιώνονται στην μάθησή τους .
Ξεκαθαρίζουμε ότι λέμε ΟΧΙ στις πρόχειρες λύσεις και λέμε ΝΑΙ στην εκπαίδευση όλων των παιδιών .
Ο σύλλογός μας ΔΕΝ ΘΑ ΠΕΙ ποιος θα πάει που.
Θα πει μόνο ΝΑΙ στην εκπαίδευση ΟΛΩΝ των παιδιών με βάση ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ
ΣΥΜΦΕΡΟΝ.