ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών του 7ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας,

Την Τετάρτη, 15η Σεπτεμβρίου

Η ώρα προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών/τριών έχει ως εξής:

·         Α΄ τάξη ώρα προσέλευσης 08.00΄-08.10΄ ώρα αποχώρησης στις 12.25 π.μ..

·          Γ1, Γ3, Δ1, Ε1, ΣΤ1 :   ώρα προσέλευσης 08.00΄-08.10΄ ώρα αποχώρησης στις 01:10

·         Β, Γ2, Δ2, Ε2, ΣΤ2 :   ώρα προσέλευσης 08.10΄-08.20΄ ώρα αποχώρησης στις 01:20΄

agiasmos

Από την Πέμπτη 16η Σεπτεμβρίου θα ισχύσει το πλήρες πρόγραμμα και ωράριο.

Η ώρα προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών/τριών έχει ως εξής:

·                Α, Γ1, Γ3, Δ1, Ε1, ΣΤ1 :   ώρα προσέλευσης 08.00΄-08.10΄ ώρα αποχώρησης 13.10΄

·                Β, Γ2, Δ2, Ε2, ΣΤ2 :   ώρα προσέλευσης 08.10΄-08.20΄ ώρα αποχώρησης 13.20΄

Μαθητές με αδελφό/ή σε τμήμα που έχει διαφορετική ώρα προσέλευσης και αποχώρησης θα προσέρχονται- αποχωρούν μαζί (08.00΄- 08.10΄/ 13.10΄)

Η είσοδος των μαθητών/τριών το πρωί και η έξοδος το μεσημέρι θα γίνεται ως εξής:

·                Οι μαθητές/τριες των Α΄, Β΄, Γ΄ και Δ΄ Τάξεων από την κεντρική είσοδο (ανατολική, όπως γινόταν μέχρι τώρα)

·                Οι μαθητές/τριες των Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεων από τη δεύτερη είσοδο (δυτική, δίπλα από το κυλικείο)

(προσοχή σ’ αυτό γιατί η πόρτα θα κλειδώνει και δε θα είναι δυνατή η είσοδος). Οι μαθητές/τριες θα πηγαίνουν απευθείας στην αίθουσά τους, όπου θα τους περιμένει ο/η εκπαιδευτικός. Δε θα γίνεται η πρωινή συγκέντρωση στην αυλή του σχολείου.

·         Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική για τους μαθητές σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων σε όλους τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους.

Όπως στο τέλος του προηγούμενου σχολικού έτους και όπως καθημερινά ακούμε όλοι μας, ο τρόπος λειτουργίας των σχολείων θα είναι και φέτος λίγο διαφορετικός. Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου θα φροντίσει ώστε να λαμβάνονται όλα τα κατάλληλα μέτρα για την ασφαλή λειτουργία του σχολείου που σύμφωνα με τις οδηγίες του Ε.Ο.Δ.Υ. που βασίζεται στη συστηματική εφαρμογή πολλαπλών μέτρων προφύλαξης που λειτουργούν ως σύνολο:

·         προσπάθεια για τήρηση αποστάσεων μεταξύ μαθητών και μαθητών-εκπαιδευτικών

·         υγιεινή των χεριών (πλύσιμο με σαπούνι και νερό ή/και εφαρμογή αντισηπτικού χεριών)

·         σωστή χρήση κατάλληλης προστατευτικής μάσκας

·         αερισμός των αιθουσών και καθαριότητα χώρων

·         αποφυγή μεγάλων συναθροίσεων μαθητών και επίσκεψης στο σχολείο άλλων ατόμων

·         αποχή από το σχολείο όσων εκδηλώνουν πυρετό ή/και άλλα συμπτώματα συμβατά με COVID-19

·         Η διενέργεια αυτοδιαγνωστικού ελέγχου (self-test) είναι υποχρεωτική για τους/τις μαθητές/τριες όλων των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Εξαιρούνται του μέτρου, τα παιδιά που έχουν ιστορικό νόσησης εντός του τελευταίου 6μήνου. Η είσοδος των μαθητών/μαθητριών στο σχολείο γίνεται με επίδειξη και όχι προσκόμιση βεβαίωσης αρνητικού αποτελέσματος. Ο υποχρεωτικός αυτοδιαγνωστικός έλεγχος διενεργείται δύο φορές την εβδομάδα, προ Τρίτης και Παρασκευής και έως είκοσι τέσσερις (24) ώρες πριν από την προσέλευση στη σχολική μονάδα σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Δ1α/ΓΠ.οικ. 53950/4-9-2021 (Β΄4054) ΚΥΑ.

·         Οι γονείς θα προσέρχονται στο σχολείο ύστερα από συνεννόηση και

επικοινωνία με τη Διεύθυνση της σχολικής μονάδας. Στη συνεργασία               εκπαιδευτικών και γονέων πρέπει να τηρούνται όλα τα μέτρα προστασίας, όπως αυτά αναφέρονται στις οδηγίες του ΕΟΔΥ.

Μπορείτε να ενημερώνεστε και από την ιστοσελίδα του σχολείου:

Από τη Διεύθυνση του σχολείου