ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΠΟ 20.09.2021

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΑΠΟ 20.09.2021

Ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου αφού έλαβε υπόψη την Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργών Ανάπτυξης, Παιδείας, Εσωτερικών και Υγείας καθώς και τις οδηγίες του ΕΟΔΥ προχώρησε στην αναπροσαρμογή του Εσωτερικού Κανονισμού Λειτουργίας του σχολείου από την 20η Σεπτεμβρίου 2021 και μέχρι την άρση των μέτρων για τον περιορισμό της πανδημίας του Covid-19 όπως παρακάτω. Για τη σωστή εφαρμογή του χρειαζόμαστε τη συνδρομή των γονέων-κηδεμόνων και ασφαλώς των παιδιών.

• Η ώρα προσέλευσης και αποχώρησης των μαθητών/τριών έχει ως εξής:

ώρα προσέλευσης 08.00΄-08.15΄ ώρα αποχώρησης 13.15΄

(προσοχή σ’ αυτό γιατί η πόρτα θα κλειδώνει και δε θα είναι δυνατή η είσοδος). Οι μαθητές/τριες θα πηγαίνουν απευθείας στην αίθουσά τους, όπου θα τους περιμένει ο/η εκπαιδευτικός. Δε θα γίνεται η πρωινή συγκέντρωση στην αυλή του σχολείου.

Η είσοδος των μαθητών/τριών το πρωί και η έξοδος το μεσημέρι θα γίνεται ως εξής:

• Οι μαθητές/τριες των Α΄, Β΄, Γ΄, και Δ΄ τάξεων από την κεντρική ανατολική είσοδο
  • Οι μαθητές/τριες των  Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων από την δεύτερη δυτική είσοδο (δίπλα από το κυλικείο)
  • Η χρήση μάσκας είναι υποχρεωτική για τους μαθητές σε όλες τις τάξεις, τους εκπαιδευτικούς και το λοιπό προσωπικό, καθώς και για τους επισκέπτες των σχολικών μονάδων  σε όλους τους εσωτερικούς και εξωτερικούς χώρους
  • Η αποχώρησή μας στις 13.15΄ θα γίνεται προσεκτικά όπως ακριβώς η είσοδος και η έξοδος στα διαλείμματα.

Αν κάποιος γονέας-κηδεμόνας θέλει να επισκεφθεί το σχολείο θα πρέπει πρώτα να επικοινωνήσει με το σχολείο στο τηλέφωνο: 2231026334 και να προσέλθει με μάσκα.

Μπορείτε να ενημερώνεστε και από την ιστοσελίδα του σχολείου:

Από τη Διεύθυνση του σχολείου