ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΧΡΟΝΙΑΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΘΙΕΡΩΜΕΝΟ ΑΓΙΑΣΜΟ ΣΤΟ 7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

Τη Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2022, τελέστηκε ο καθιερωμένος αγιασμός στον προαύλιο χώρο του 7ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας, από τον πάτερ Βασίλειο ιερέα του Ι.Ν. Αγίων Αποστόλων Παγκρατίου Λαμίας. Τα πρόσωπα όλων υποδέχθηκαν χαμογελαστά τη νέα σχολική χρονιά και την πραγματοποίηση του αγιασμού παρουσία όλων στην αυλή του σχολείου, γεγονός που έλειπε απ᾽ τις ζωές των μαθητών κατά τα δύο τελευταία σχολικά έτη.

1662996116792 Β

Η σημερινή ημέρα, με την τέλεση της ακολουθίας του Αγιασμού, σηματοδοτεί την έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς. Είναι η αφετηρία μιας συνεχούς προσπάθειας για την κατάκτηση της γνώσης και της αρετής, που είναι απαραίτητα εφόδια στη ζωή μας. Η γνώση είναι αναγκαία για τον καταρτισμό των μαθητών, για να ακονίσει  το μυαλό τους και να περιηγηθούν στον υπέροχο κόσμο της ανθρώπινης σκέψης, της επιστήμης και της τεχνολογίας, ενώ η αρετή μορφώνει την ψυχή τους και διαπλάθει άρτιες και ολοκληρωμένες προσωπικότητες,  άξιους αγωνιστές της ζωής. Η Παιδεία, ως καλλιέργεια του πνεύματος και της ψυχής, είναι η σημαντικότερη επένδυση για τον άνθρωπο και την κοινωνία. Ο Άγιος Γρηγόριος ο Θεολόγος, ένας από τους Τρεις Ιεράρχες και προστάτες της Παιδείας μας, γράφει σχετικά: «Ποιήσατε δικαιοσύνης ὅπλον τήν παίδευσιν». Κι αυτό, γιατί το Σχολείο, εκτός από τη διαδικασία της μάθησης, καλλιεργεί την ψυχή, τον χαρακτήρα και το ήθος. Στο Σχολείο αναπτύσσεται η κριτική σκέψη, διευρύνονται οι πνευματικοί ορίζοντες, εμπλουτίζεται ο ψυχικός κόσμος με την αληθινή και ανθρώπινη επικοινωνία, και καλλιεργείται το αίσθημα τόσο της προσωπικής όσο και της συλλογικής και κοινωνικής ευθύνης.

1662996116814

Κατά τη λήξη της τελετής, η διευθύντρια του σχολείου, κυρία Παναγιώτα Αντωνίου, πήρε το λόγο για να καλωσορίσει του μαθητές και τις μαθήτριες του σχολείου και να προσφωνήσει τον δήμαρχο Λαμιέων, κ. Ευθύμιο Καραΐσκο  και τον βουλευτή Φθιώτιδας, κ. Γεώργιο Κοτρωνιά, οι οποίοι τίμησαν με την παρουσία τους το σχολείο την ημέρα αυτή. Καθένας ξεχωριστά, αναφέρθηκε στον σημαντικό ρόλο της εκπαίδευσης και της παιδείας στην ανάπτυξη ενός ολοκληρωμένου παιδιού και ενήλικα πολίτη, ενώ παράλληλα έδωσαν τις ευχές τους για μια δημιουργική και παραγωγική σχολική χρονιά.

1662996116805

1662996116798

1662996116802

Στη συνέχεια, η διευθύντρια πραγματοποίησε μία σύντομη αναφορά στο μήνυμα της υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων, Ν. Κεραμέως, προς όλους τους παρευρισκόμενους και απευθύνθηκε ιδιαίτερα στους γονείς των μαθητών της Α´ τάξης, προκειμένου να ενημερώσει και να καθησυχάσει όσον αφορά ζητήματα πρώτης σχολικής ηλικίας και να τονίσει την αξία της αρμονικής συνεργασίας μεταξύ οικογένειας και σχολικής κοινότητας. Ταυτόχρονα, σε κλίμα συγκίνησης και ανυπομονησίας, μικροί και μεγάλοι μαθητές αντάλλαξαν χαρούμενες ευχές με τους δασκάλους και τους συμμαθητές τους. Κατά τη λήξη της τελετής, οι μαθητές αποχώρησαν με συνοδεία των γονέων τους.

Η Διεύθυνση και οι Εκπαιδευτικοί του 7ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας, προσδοκούν η νέα σχολική χρονιά να φέρει πρόοδο, υγεία, και δημιουργία!

Καλή σχολική χρονιά!