ΓΙΟΡΤΗ ΤΗΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ “28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ 1940”

Στα πλαίσια  του εορτασμού της Εθνικής Εορτής της 28ης Οκτωβρίου 1940 οι μαθητές της Γ΄ τάξης το πρωί της Παρασκευής 27 Οκτωβρίου 2023  μας παρουσίασαν μια υπέροχη παράσταση.

Στιγμιότυπο οθόνης 2023-11-01 023435

Τιμούμε αξίες, ιδανικά και υποκλινόμαστε σε όσους θυσίασαν τη ζωή τους και αγωνίστηκαν για μια ελεύθερη πατρίδα.

Την εκδήλωση προλόγισε ο κ. Παναγιώτη Μηρισιώτης και κατόπιν η κ. Σοφία Στασινού αναφέρθηκε στο χρονικό του 1940.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ τάξης  παρουσίασαν μια συγκινητική γιορτή για το ηρωικό έπος του ’40, σε γονείς, συγγενείς μαθητές και εκπαιδευτικούς!

Η γιορτή είχε θεατρικά σκετς, ποιήματα, βίντεο, αποσπάσματα κειμένων και πολλά τραγούδια από την χορωδία της Γ’ τάξης!

Τα παιδιά καταχειροκροτήθηκαν για την παρουσίαση μιας γιορτής με γρήγορο ρυθμό και πολύ συναίσθημα!

Η σχολική γιορτή, ολοκληρώθηκε με την τελετή παράδοσης της Σημαίας, στον σημαιοφόρο και τους παραστάτες για την πρώτη περίοδο για το χρονικό διάστημα μέχρι 31 Ιανουαρίου 2024

Ο  Διευθυντής του σχολείου μας κ. Χρήστος Γκορτσαλής παρέδωσε τη σημαία στους αριστούχους μαθητές που κληρώθηκαν για να την υψώσουν με υπερηφάνεια στην παρέλαση!

ΣΗΜΑΙΑ 1Α

ΣΗΜΑΙΑ 1

Μπράβο παιδιά! Θερμά συγχαρητήρια!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΕΛΛΑΔΑ!

Για τη γιορτή συνεργάστηκαν οι εκπαιδευτικοί:
Στασινού Σοφία, Δασκάλα Γ1
Μυρισιώτης Παναγιώτης, Δάσκαλος Γ2