ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ 7o Δ.Σ. ΛΑΜΙΑΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ eTwinning

Το σχολείο μας για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά είναι στην ευχάριστη θέση να αποτελεί μέλος της ευρωπαϊκής κοινότητας του E-Twinning και να συμμετέχει σε μια δράση με τους μαθητές της ΣΤ' Δημοτικού.

Οι μαθητές συμμετέχουν κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2023-2024 στο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα e-Twinning με τίτλο: “Let’s learn about the UK together!” (Ας μάθουμε μαζί για το Ηνωμένο Βασίλειο!).

project 10

Οι μαθητές από το 7ο Δ.Σ. Λαμίας και από το Copernicus Gymnasium Philippsburg (Γερμανία Philippsburg Βάδη-Βυρτεμβέργη) κάνοντας χρήση της Αγγλικής γλώσσας σε επίπεδο Α1 και των Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ) συνεργάζονται με τους συνομιλήκους εταίρους τους και θα αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη.

Οι μαθητές από την Ελλάδα και τη Γερμανία θα μάθουν για τον πολιτισμό του δικού τους και της ομάδας συνεργατών τους και για τον πολιτισμό, την ιστορία, τη γεωγραφία κ.λπ. του Ηνωμένου Βασιλείου.

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί για το σχολείο μας είναι η κ. Κατερίνα Κοτρολού Εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας που συντονίζει το πρόγραμμα και ο κ. Κωνσταντίνος Τσιώτας Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής.

Το eTwinning είναι μια Eυρωπαϊκή δράση μέσω της οποίας σχολεία από διαφορετικές Eυρωπαϊκές χώρες, κάνοντας χρήση εργαλείων Τεχνολογιών Πληροφορίας και Επικοινωνιών (ΤΠΕ), συνεργάζονται ώστε να αποκομίσουν παιδαγωγικά, κοινωνικά και πολιτισμικά οφέλη. Η δράση eTwinning δίνει στα σχολεία την ευκαιρία να μάθουν μαζί, να μοιραστούν τις απόψεις τους και να δημιουργήσουν καινούργιες φιλίες.

Το eTwinning προσφέρει πολλές ευκαιρίες για εφαρμογή καινοτομιών και δημιουργικής μάθησης στη διδακτική πράξη μέσα από τις δυνατότητες που προσφέρει. Οι εκπαιδευτικοί αλλά κυρίως οι μαθητές που συμμετέχουν επωφελούνται από τη συνεργασία που έχουν με τα σχολεία των άλλων χωρών, βγαίνουν από τα στενά όρια της τάξης και το μάθημα αποκτά ευρωπαϊκή διάσταση.

Για να συμμετέχουμε στο padlet της τάξης μας κάντε κλίκ εδώ.

Για να λάβουμε μέρος στην παρουσίαση με τίτλο: Christmas customs in Greece κάντε κλίκ εδώ.

Για να λάβουμε μέρος στην παρουσίαση με τίτλο: Christmas in Britain κάντε κλίκ εδώ.

Για τις χριστουγεννιάτικες κάρτες κάντε κλίκ εδώ

Για να ανεβάσουμε τις χριστουγεννιάτικες κάρτες κάνουμε κλίκ εδώ

Για το φάκελο Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ κάντε κλίκ εδώ.

Για το έγγραφο ΛΑΜΙΑ Η ΠΟΛΗ ΜΑΣ κάντε κλίκ εδώ.

Για την παρουσίαση ΛΑΜΙΑ κάντε κλίκ εδώ.

Για το βίντεο με την Λαμία πατήστε εδώ.

Για το βίντεο με τo Manchester πατήστε εδώ.

Για το  kahoot - Παιχνίδι κουίζ Λαμία Μάντσεστερ κάντε κλίκ εδώ.

Καλό παιχνίδι λοιπόν!!!