ΕΟΡΤΗ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΙΕΡΑΡΧΩΝ

Με την ονομασία Τρεις Ιεράρχες αναφέρονται τρεις άγιοι και Θεολόγοι της Ορθόδοξης Χριστιανικής Θρησκείας, προστάτες των γραμμάτων και των μαθητών, ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος, ο Βασίλειος ο Μέγας και ο Γρηγόριος ο Ναζιανζηνός ή Θεολόγος.

Αναδείχθηκαν Πατέρες της Εκκλησίας και Άγιοι. Η σοφία και η δράση τους, τούς έδωσε τον τίτλο των Μεγίστων Φωστήρων, όπως ψέλνεται και στο τροπάριό τους: «Τους Τρεις Μεγίστους Φωστήρας Της Τρισηλίου Θεότητος…».

Κάθε χρόνο πηγαίνουμε στην εκκλησία με άρτους για ευλογία. Έτσι φέτος τιμήσαμε την μνήμη τους με την παρουσία αντιπροσωπείας μαθητών. Λόγω συνθηκών και επειδή θα παραστούν και άλλα σχολεία, την Σημαία θα συνόδεψαν οι μαθητές της Ε΄ & ΣΤ΄ τάξης με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς και την Δ/ντρια κ. Παναγιώτα Αντωνίου.

Ευχόμαστε Καλή πρόοδο και καλή τύχη.

Αξίζει να αφιερώσετε λίγα λεπτά..

ΒΙΝΤΕΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΙΕΡΑΡΧΕΣ