ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ 7ου Δ.Σ. ΛΑΜΙΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ ΔΡΑΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ« ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ, ΓΕΡΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ!»

Με μεγάλη επιτυχία  ολοκληρώθηκε την Δευτέρα 16/05/2022 η δράση του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας με τίτλο «Το δυνατό, γερό σώμα μου. Οι μαθητές μας έμαθαν, διασκέδασαν, έπαιξαν και πέρασαν όμορφα για αρκετές ώρες.

28

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κα Ελένη Καπρέλη και την κα Γαρυφαλλιά Πέπερα  Υπεύθυνες του Ερευνητικού Εργαστηρίου 'Κλινικής Φυσιολογίας Άσκησης και Αποκατάστασης' του Τμήματος Φυσικοθεραπείας για την άψογη φιλοξενία και την οργάνωση αυτής της δραστηριότητας.

Για να δείτε το σχετικό Βίντεο πατήστε εδώ.

Μέσα από την εκδήλωση τα παιδιά:

1) μυήθηκαν, μέσω διαδραστικών παρουσιάσεων, στην ανατομία και στη λειτουργία βασικών ανθρώπινων συστημάτων, όπως του καρδιαγγειακού, του αναπνευστικού και του μυοσκελετικού συστήματος με τη χρήση ανατομικών προπλασμάτων για την πρακτική εξοικείωσή τους με τις ανατομικές δομές του ανθρωπίνου σώματος,

3

2) ευαισθητοποιήθηκαν σχετικά με τη σημασία άριστης διατήρησης αυτών των συστημάτων για την εξασφάλιση μιας υγιούς και αποτελεσματικής λειτουργίας του ανθρώπινου οργανισμού με σκοπό την πρόληψη χρόνιων νοσημάτων στην ενήλικη ζωή τους,

8

3)  έμαθαν πώς να αξιολογούν τη λειτουργική ικανότητας και το επίπεδο μυϊκής δύναμης τους και τους παρασχέθηκαν συμβουλές, ανάλογα με τα αποτελέσματα των δοκιμασιών και

15

4) τη συμμετοχή των μαθητών σε παιχνίδια φυσικής δραστηριότητας. Στην εκδήλωση θα συμμετέχουν μαθητές από δημοτικά σχολεία της Λαμίας.

36

Στη δράση συμμετείχαν προπτυχιακοί, μεταπτυχιακοί και διδακτορικοί φοιτητές του Τμήματος Φυσικοθεραπείας.