ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΤΕΛΕΤΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΚΗΝΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ ΟΣΙΟΥ ΒΗΣΣΑΡΙΩΝΑ

Τη Παρασκευή 20 και το Σάββατο 21 Ιανουαρίου η Λαμία έζησε μοναδικές πνευματικές στιγμές καθώς για μία και μοναδική φορά το άφθαρτο Ιερό Σκήνωμα του Οσίου Βησσαρίωνα εξήλθε της Μονής Αγάθωνος και μεταφέρθηκε στην πρωτεύουσα της Στερεάς Ελλάδας.

Στην καρδιά της Λαμίας, στην Πλατεία Πάρκου, Αρχιερείς, ιερείς, μοναχοί και μοναχές, οι πολιτικοί, στρατιωτικοί και εκπαιδευτικοί άρχοντες του τόπου, μαθητές, μαθήτριες και εκπαιδευτικοί των Σχολείων Α/θμιας και Β/θμιας εκπαιδεύσεως του τόπου, μέλη Πολιτιστικών Συλλόγων με παραδοσιακές στολές,  με προεξάρχοντα τον Ποιμενάρχη της τοπικής Αγιοτόκου Εκκλησίας, τον Σεβασμιώτατο Μητροπολίτη Φθιώτιδος κ. Συμεών, με τις πρέπουσες τιμές υποδέχθηκαμε τον «δικό μας Άγιο», τον Όσιο Βησσαρίωνα τον Αγαθωνίτη, ενόψει του πρώτου επίσημου εορτασμού του.

bisarionas 39-1024x577

bisarionas1 97-1024x683

Σε αυτήν την πρώτη Λαμπρή αποφασίσαμε για μία και μοναδική φορά, να εξέλθει το σκήνωμα του Οσίου Βησσαρίωνα από την μόνιμη και ισόβια θέση του, από την Ιερά Μονή Κοιμήσεως Θεοτόκου Οσίου Αγάθωνος, και να λιτανευθεί μέχρι την Λαμία, να ευλογήσει την καθέδρα της Μητροπόλεως μας, να ευλογήσει τον λαό μας, να ευλογήσει τα παιδιά μας, να ευλογήσει τα σπίτια μας, τις εργασίες μας, το κάθετί της ζωής μας.

Το σχολείο μας συμμετείχε στην υποδοχή με αντιπροσωπεία μαθητών από την έκτη τάξη μαζί με τον κ. Κωνσταντίνο Τσιώτα Εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής.

ΕΚΔΗΛΩΣΗ ΓΙΑ ΑΓΙΟ ΒΗΣΣΑΡΙΩΝΑ α

ΦΩΤΟ: my photo ΜΠΙΣΤΙΟΛΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ