CODE WEEK 2023 - ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

Η Ευρωπαϊκή Εβδομάδα Προγραμματισμού από 7-22 Οκτωβρίου 2023, είναι μια πρωτοβουλία βάσης που έχει ως στόχο να κάνει τον προγραμματισμό και τον ψηφιακό γραμματισμό προσιτό σε όλους, με διασκεδαστικό και ενδιαφέροντα τρόπο.

1

Η εκμάθηση συγγραφής κώδικα μας βοηθάει να κατανοούμε τον κόσμο που εξελίσσεται ταχύτατα γύρω μας, να διευρύνουμε τις γνώσεις μας για τον τρόπο λειτουργίας της τεχνολογίας και να αναπτύσσουμε δεξιότητες και ικανότητες, ώστε να ανακαλύπτουμε νέες ιδέες και να καινοτομούμε.

To 7ο Δημοτικό Σχολείο Λαμίας συμμετείχε στην εβδομάδα κώδικα – Code Week 2023 με τη δραστηριότητα με τίτλο: "Φρούτα πολλά-διατροφή, υγεία και χαρά".

ΔΗΠΛΩΜΑ 7 ΔΣ ΛΑΜΙΑΣ

Το θέμα της Διατροφής είναι κάτι που μας αφορά όλους μας και είναι πάντα επίκαιρο. Χρησιμοποιώντας νέες καινοτόμες μεθόδους στην εκπαιδευτική πραγματικότητα χρησιμοποιήσαμε το επιδαπέδιο ρομπότ Bee-bot και το ρομπότ Edison για να εισάγουμε τους μαθητές μας στον προγραμματισμό.

2

3

41

Η δραστηριότητα αυτή προέκυψε από την ενασχόληση των μαθητών με τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων στη Θεματική ενότητα Ζω καλύτερα-ευ ζην και την υποθεματική Υγιεινή Διατροφή με τίτλο: Μάθε πώς να τρως σωστά παρέα με τον φίλο μας Ρούλη Τροφούλη.

Α1

Οι μαθητές ασκήθηκαν στον αλγοριθμικό τρόπο σκέψης και ήρθαν σε επαφή με βασικές έννοιες προγραμματισμού, αποκτώντας ψηφιακές δεξιότητες που επιτάσσει η σύγχρονη εποχή που ζούμε.

Β452

Οι μαθητές τοποθέτησαν φρούτα, σχημάτισαν διαδρομές και προγραμμάτισαν τα ρομπότ σε επιδαπέδια πίστα συνδυάζοντας τη γνώση με το παιχνίδι.

Α5

Η δράση αυτή υλοποιήθηκε από τους μαθητές των δύο τμημάτων της Πρώτης τάξης και τους Εκπαιδευτικούς: Ηλίτσα Καδδά, Βαλάντη Μπάτσαρη, Μπογιατζή Γιάννη, Ευαγγελία Τσιάγκα και Κωνσταντίνο Τσιώτα.