Συμμετοχή της 6ης τάξης στον περιφερειακό διαγωνισμό ρομποτικής "Wedo Scratching"

Την Κυριακή 01/03/2015 και ώρα 10:00 π.μ πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ο 1ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής "WeDo Scratching" για μαθητές Δημοτικού. Μαθητές και μαθήτριες της Στ' τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν με 4 ομάδες στον διαγωνισμό. Η ομάδα "Super Girls πήρε την 4η θέση με το έργο "Η Μαγεμένη Ελατοχώρα", οι "Επιστήμονες" βγήκαν 6οι μαζί με τους "Νικητές" και οι "Angry Boys" κατέλαβαν την 12η θέση με το έργο "Το κάστρο της Λαμίας". Νικήτρια ομάδα αναδείχθηκε η ομάδα "Crazy Waters" από την Χαλκίδα που μαζί με την 2η ομάδα "Carpe diem" του 1ου Δημοτικού σχολείου Λαμίας θα εκπροσωπήσουν την περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας στον τελικό πανελλήνιο διαγωνισμό της Αθήνας. Στην νικήτρια ομάδα εκτός από το ζεστό χειροκρότημα των παρευβρισκόμενων δόθηκε και ένα συμπληρωματικό πακέτο Lego Wedo, προσφορά του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας. Οι υπόλοιπες 5 ομάδες κέρδισαν από 1 ταμπλετ, προσφορά του καταστήματος Microland Λαμίας.
Τις προσπάθειες των μαθητών μας μπορείτε να παρακολουθήσετε εδώ.