Εκπαιδευτική επίσκεψη με θέμα την εθνική αντίσταση

Την Τρίτη, 24Οκτωβρίου 2017 τα τμήματα Ε1, Ε2 και Δ2 του σχολείου μας πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στον  ιστορικό τόπο της γέφυρας του Γοργοποτάμου ενώ στη συνέχεια μετέβησαν στο Μουσείο Εθνικής Αντίστασης στην πόλη της Λαμίας.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν την πολύ σημαντική εμπειρία να δουν το πιο ζωντανό αποτύπωμα της ιστορίας μας , την γέφυρα που σταμάτησε έστω και προσωρινά, την καταστροφική πορεία των γερμανικών κατοχικών δυνάμεων.

Στη συνέχεια επισκέφτηκαν το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης 1940-1944.

Η ιστορική περίοδος της Κατοχής και της Αντίστασης , όπως έχει διασωθεί , ξετυλίχθηκε στα μάτια των μικρών επισκεπτών. Είδαν αντικείμενα , αρχειακές πηγές και τεκμήρια (έγγραφα, ημερολόγια, εφημερίδες, σχεδιαγράμματα μαχών) όπου εκτίθενται εκεί.

Στο τέλος της επίσκεψής τους και με την συνοδεία των εκπαιδευτικών κ. Αθανασίου Δ , κα. Πολύζου Α και κα. Παπαμίχου Ν επισκέφτηκαν τον ισόγειο χώρο του Δημαρχείου Λαμίας όπου ξεναγήθηκαν από τον αντιδήμαρχο κ. Αρναούτογλου στις υπηρεσίες που στεγάζονται εκεί.