Συμμετοχή του σχολείου στον 5o περιφερειακό διαγωνισμό ρομποτικής "Εποικισμός στον Άρη"

Την Κυριακή 25/02/2018 πραγματοποιήθηκε στο 3ο Γυμνάσιο Λαμίας ο 4ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Εκπαιδευτικής Ρομποτικής για μαθητές Δημοτικού, Γυμνασίου που διοργανώθηκε από την Επιστημονική Ένωση Εκπαιδευτικής και Τεχνολογικής Καινοτομίας & Συνεργασίας «Εργαστήρι STEM» και την Περιφέρεια Στερεάς Ελλάδας. Ο διαγωνισμός τελούσε υπό την αιγίδα της Περιφερειακής Δ/νσης Εκπαίδευσης Στερεάς Ελλάδας. Στο διαγωνισμό έλαβαν μέρος συνολικά 28 ομάδες από όλες τις σχολικές μονάδες της Περιφέρειας. Φέτος το σχολείο μας συμμετείχε στον εν λόγω διαγωνισμό με τις περισσότερες ομάδες από κάθε άλλο σχολείο της περιφέρειας και αποκόμισε πολλά θετικά σχόλια και διακρίσεις. Αναλυτικά οι ομάδες του σχολείου μας ήταν:

1. The Planets: Η ομάδα αποτελείταν από μαθητές του ΣΤ2 και σκοπός της κατασκευής τους ήταν η δημιουργία και ο προγραμματισμός ενός συστήματος διαφυγής των ανθρώπων από τον πλανήτη Άρη μέσω ενός υπόγειου καταφύγιου. Αυτό στηρίχθηκε στην θεώρηση της διώξης των ανθρώπων από τους "Αρειανούς" επειδή οι γήινοι ρύπαναν τον πλανήτη Άρη. Με την ωραία παρουσίαση της κατασκευής και του τρόπου λειτουργίας της οι μαθητές αποκόμισαν πολλά θετικά σχόλια από το σύνολο των κριτών και πήραν μαζί με την 5η θέση το ειδικό βραβείο αυτοματισμού.

2. The creators και Robotcrafters: Οι 2 ομάδες του ΣΤ1 δημιούργησαν 2 διαφορετικές κατασκευές με σκοπό την παραγωγή οξυγόνου από υπόγειες πηγές νερού και την ανίχνευση - χαρτογράφηση του πλανήτη μέσω ειδικού οχήματος. Οι creators παρουσίασαν ένα εργοστάσιο που αντλούσε νερό από ένα πηγάδι και το μετέτρεπε σε οξυγόνο και υδρογόνο. Το οξυγόνο έδινε ζωή στην 1η γήινη αποικία στον πλανήτη Άρη και το υδρογόνο συντηρούσε την λειτουργία του εργοστασίου. Από την άλλη πλευρά οι Robotcrafters με το ειδικό όχημα - εξερευνητή έψαχναν για πιθανές πηγές νερού και ταυτόχρονα έκαναν χαρτογράφηση του πλανήτη. Οι εν λόγω ομάδες διακρίθηκαν με το βραβείο καλύτερης ιδέας και "Σεναρίου Scratch" αντίστοιχα.