ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 2

Λαμία, 26.03.2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 2

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών του 7ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας,

σε συνέχεια της από 24.03.2020 ενημέρωσης, σας γνωρίζουμε ότι για την εγγραφή των μαθητών/τριών στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (sch.gr) απαιτείται ο αριθμός μητρώου του/της μαθητή/τριας. Οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών των Γ΄, Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ Τάξεων μπορούν να δουν τον αριθμό μητρώου στον Έλεγχο Προόδου του Α΄ Τριμήνου. Οι γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών των Α΄ και Β΄ Τάξεων μπορούν να επικοινωνούν με το σχολείο τηλεφωνικά στο 2231026334 ή στο email του σχολείου (mail@7dim-lamias.fth.sch.gr).

Σας ενημερώνουμε επίσης ότι από την Παρασκευή, 27.03.2020 θα αρχίσουν να αναρτώνται στα ψηφιακά τμήματα στην πλατφόρμα (eclass) ή να στέλνονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση που μας έχετε δηλώσει, εργασίες για τους μαθητές κάθε τμήματος.

Μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής των μαθητών/τριών στα ψηφιακά τμήματα, η οποία καθυστερεί λόγω της υπερφόρτωσης αυτές τις μέρες του δικτύου ή της μη εξοικείωσης στη χρήση των ΤΠΕ και άλλων δυσκολιών, τα μαθήματα στην πλατφόρμα (eclass) θα είναι ανοιχτά έτσι ώστε να έχουν πρόσβαση οι μαθητές/τριες ακόμη και χωρίς να έχουν εγγραφεί (χωρίς κωδικούς). Αύριο θα σας ενημερώσουμε για τον τρόπο εισόδου (υπερσύνδεσμο) στην πλατφόρμα.

Θα θέλαμε επίσης να σας παρακαλέσουμε, αν γνωρίζετε κάποιους γονείς-κηδεμόνες οι οποίοι δεν λαμβάνουν ενημέρωση, ειδοποιήστε τους να επικοινωνήσουν με το σχολείο προκειμένου να μας γνωστοποιήσουν την ηλεκτρονική τους διεύθυνση.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου