ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 3

Λαμία, 27.03.2020

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ 3

Αγαπητοί γονείς-κηδεμόνες των μαθητών του 7ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας,

όπως σας ενημερώσαμε από χτες και μέχρι την ολοκλήρωση της διαδικασίας εγγραφής των μαθητών/τριών στα ψηφιακά τμήματα, από σήμερα, 27.03.2020 θα αρχίσουν να αναρτώνται στα ψηφιακά τμήματα στην πλατφόρμα (eclass) ή να στέλνονται στην ηλεκτρονική διεύθυνση που μας έχετε δηλώσει, εργασίες για τους μαθητές κάθε τμήματος.

Οι εργασίες θα είναι στην πλειοψηφία τους κοινές για τους μαθητές των τμημάτων κάθε τάξης (π.χ. Γ1 και Γ2).

Οι μαθητές που παίρνουν τις εργασίες τους με ηλεκτρονικό μήνυμα, θα βλέπουν και τις οδηγίες των εκπαιδευτικών.

Για τις εργασίες που αναρτώνται στα ψηφιακά τμήματα στην πλατφόρμα (eclass) οι μαθητές μπορούν να εισέρχονται στην πλατφόρμα, ακολουθώντας την ιστοσελίδα του σχολείου http://7dim-lamias.fth.sch.gr/. Εκεί το μόνο που έχουν να κάνουν είναι : κλικ πάνω στην τάξη τους.

Σε κάθε περίπτωση και για την ενημέρωσή σας καλό είναι να επισκέπτεστε την ιστοσελίδα του σχολείου, όπου θα υπάρχουν αναρτήσεις που συμβουλεύουν και ενημερώνουν. Κι αυτό επειδή πολλές φορές είναι δύσκολη η ηλεκτρονική επικοινωνία μας, λόγω υπερφόρτωσης του δικτύου ή λανθασμένης ηλεκτρονικής διεύθυνσης ή και άλλων αντικειμενικών δυσκολιών.

Τέλος μην ξεχνάτε ότι με την «εξ αποστάσεως εκπαίδευση» μας ενδιαφέρει κυρίως οι μαθητές μας να έχουν επαφή με την εκπαιδευτική διαδικασία με εργασίες που θα στοχεύουν την ανατροφοδότηση και την εμπέδωση της ύλης που έχουν διδαχθεί.

Από τη Διεύθυνση του σχολείου