ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ

Τη Δευτέρα, 6 Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Δ1 και Δ2 του Σχολείου μας επισκέφτηκαν το Μουσείο Εθνικής Αντίστασης στο πλαίσιο του εορτασμού της 28ης Οκτωβρίου 1940.

6

Εκεί τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν τα εκθέματα που φιλοξενούνται στο χώρο από την περίοδο του Ελληνοϊταλικού Πολέμου, της Κατοχής, της Αντίστασης και της Απελευθέρωσης.

1

Ιδιαίτερη αναφορά κατά την ξενάγηση έγινε στο βομβαρδισμό της Λαμίας τον Απρίλιο του 1941 και στην επιχείρηση της ανατίναξης της γέφυρας του Γοργοποτάμου, κορυφαία πράξη αντίστασης ενάντια στον κατακτητή.

4

5

Τους μικρούς μαθητές και μαθήτριες συνόδεψαν οι εκπαιδευτικοί της Σχολικής Μονάδας: Πολύζου Ασπασία Μαρία (δασκάλα του Δ1 – υποδιευθύντρια Σχολικής Μονάδας) και Παπαμίχου Πανόργια (δασκάλα του Δ2).