ΤΕΛΕΤΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗΣ ΤΗΣ ΣΗΜΑΙΑΣ ΚΑΙ ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΕΠΕΤΕΙΟΥ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Πέμπτη 27 Οκτωβρίου 2022 στην αίθουσα τελετών του σχολείου μας πραγματοποιήθηκε η τελετής παράδοσης της σημαίας στις σημαιοφόρους και στους/στις παραστάτες/τριες. Πολλά συγχαρητήρια στις μαθήτριες που επιλέχθηκαν ως σημαιοφόροι αλλά και σε όσους επιλέχθηκαν ως παραστάτες και καταθέτες στεφάνου!

image1 ΒΒ2

image0 Β23

Της τελετής προηγήθηκε η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Δ΄ τάξης μας παρουσιάσανε τον αγώνα των Ελλήνων κατά των Ιταλών και των Γερμανών μέσα από αφηγήσεις, ποιήματα και τραγούδια. Θυμηθήκαμε το ηρωικό ΟΧΙ, τις μάχες και τις θυσίες, την Κατοχή και την πείνα, την Απελευθέρωση. Αναφερθήκαμε σε αξίες όπως θάρρος, αγωνιστικότητα, πατριωτισμός, ελευθερία, δικαιοσύνη. Συνεργαστήκαμε, κοπιάσαμε, διδαχτήκαμε. Τιμήσαμε τους ήρωες, οι οποίοι μας δείχνουν πάντα τον δρόμο του αγώνα για το τίμιο και το ηθικό.