200 ΧΡΟΝΙΑ ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΤΕΧΝΗ

Screenshot 3

Στα πλαίσια εφαρμογής προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων 2021-2022,  τα τμήματα ΣΤ1 και ΣΤ2 του 7ου Δημοτικού Σχολείου Λαμίας συμμετείχαν στο «200 χρόνια Νεοελληνική Τέχνη»

Το πρόγραμμα τελούνταν υπό την αιγίδα της Επιτροπής «Ελλάδα 2021» καθώς και του Ιδρύματος Μιχάλης Κακογιάννης.

Στόχος του ήταν η διάδοση της Ιστορίας της Νεοελληνικής Τέχνης κατά τη διάρκεια των πρώτων 200 χρόνων του νεοελληνικού κράτους.

Η διάρκεια του εν λόγω προγράμματος ήταν τεσσάρων εβδομάδων με ψηφιακή ξενάγηση αλλά και διάδραση onlineσε κάθε εβδομαδιαία συνάντηση.

Ακολουθούν έργα των παιδιών που έγιναν κατά τη διάρκεια του προγράμματος αφού πρώτα οι μικροί μαθητές – μαθήτριες ξεναγήθηκαν στην ιστορία της τέχνης ανά περίοδο, σε έργα σημαντικών καλλιτεχνών αλλά και σε ρεύματα που επικρατούσαν τότε. Η διαδρομή ξεκίνησε από την Επτανησιακή Σχολή και τη Σχολή του Μονάχου και ολοκληρώθηκε τη δεκαετία 1960-1970.

Για τα έργα των μαθητών μας κάντε κλικ εδώ: 123.