ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΑΣ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΔΡΑΣΗ « ΤΟ ΔΥΝΑΤΟ, ΓΕΡΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ!» ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ

Καταγραφή

Σε μια πολύ ωραία δράση θα συμμετέχουν οι μαθητές της ΣΤ΄ τάξης του σχολείου μας.

Η εκπαιδευτική αυτή δράση έχει τίτλο «Το δυνατό, γερό σώμα μου!» που διοργανώνει το Τμήμα Φυσικοθεραπείας του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στα πλαίσια της  Ευρωπαϊκής Εβδομάδας Δημόσιας Υγείας της EUPHA (Ευρωπαϊκή Εταιρεία Δημόσιας Υγείας), τη Δευτέρα 16/05/2022 και από ώρα 09:00 έως 13:00 στις εγκαταστάσεις του Τμήματος Φυσικοθεραπείας στο Εργαστήριο 'Κλινικής Φυσιολογίας Άσκησης και Αποκατάστασης' στην Λαμία.

Η δράση έχει κύριο σκοπό να ενημερώσει τους μαθητές για τα οφέλη της φυσικής δραστηριότητας και της άσκησης ώστε να παραμείνουν υγιείς καθ’ όλη τη διάρκεια της ζωής τους, προλαμβάνοντας τα χρόνια νοσήματα και έχοντας μια καλή ποιότητα ζωής. Η δράση θα περιλαμβάνει τόσο τη θεωρητική όσο και την πρακτική εξοικείωση των μαθητών με τα διάφορα συστήματα του οργανισμού με την βοήθεια εκπαιδευτικών βίντεο και ανατομικών προπλασμάτων. Επίσης, οι μαθητές θα συμμετάσχουν στη διεξαγωγή δοκιμασιών  αξιολόγησης της λειτουργικής τους  ικανότητας, της μυϊκής τους  δύναμης και της ελαστικότητάς τους. Παράλληλα, θα λάβουν μέρος και σε παιχνίδια φυσικής δραστηριότητας σε εξωτερικό χώρο.

Υπεύθυνος Εκπαιδευτικός για την δράση αυτή θα είναι ο κ. Κωνσταντίνος Τσιώτας Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας, με την αρωγή της κ. Ασπασίας Πολύζου (ΣΤ1 τάξη) και της κ. Λίνας Γκουτζιαμάνη (ΣΤ2 τάξη).