Ε1-Παρουσίαση του προγράμματος "Τρώω υγιεινά;"

Κατά το σχολικό έτος 2014 - 15 πραγματοποιήθηκε από το τμήμα Ε1 του σχολείου μας και στο πλαίσιο του Προγράμματος Σχολικών Δραστηριοτήτων, πρόγραμμα Αγωγής Υγείας με θέμα τη διατροφή και τίτλο : " Τρώω υγιεινά; "

Οι μαθητές ? μαθήτριες του τμήματος παρατήρησαν τις διατροφικές συνήθειες των παιδιών στα διαλείμματα. Με αφορμή τα όσα διαπίστωσαν, πλοηγήθηκαν στο διαδίκτυο, ανακάλυψαν πληροφορίες σχετικές με το θέμα και τις επεξεργάστηκαν. Στο πλαίσιο της Αισθητικής αγωγής ζωγράφισαν και φιλοτέχνησαν το υλικό τους και το παρουσίασαν σε ταμπλό που υπήρχαν στην τάξη τους. Έφτιαξαν κολλάζ με το φωτογραφικό υλικό ενώ στα πλαίσια του μαθήματος της Θεατρικής Αγωγής προετοίμασαν και παρουσίασαν την παράσταση «Ο Φασταφούντης και η Λαΐδη Λάιν» του Βασίλη Αναστασιάδη. Εκεί πρωταγωνίστησαν οι Πολυφαγάδες, οι Διαιτουλίνοι, ο Φασταφούντης, η Λαΐδη Λάιν και ο γιατρός. Το μήνυμα της παράστασης ήταν να μάθουν όλοι, ότι πρέπει να προτιμούν κυρίως το σπιτικό φαγητό και όχι το «γρήγορο ? βρώμικο».

Αξίζει να σημειωθεί πως τα παιδιά μέσα από πρόγραμμα αυτό τόνωσαν την αυτοαντίληψή τους, ανέπτυξαν πνεύμα συνεργασίας, αμοιβαίας αποδοχής και εμπιστοσύνης μεταξύ τους.

Τέλος αρμόζει να αναφερθούν οι ομάδες εργασίας των 24 παιδιών :

Φρούτα ? Λαχανικά

Κρεατικά

Λίπη ? Έλαια

Γαλακτοκομικά

Δημητριακά

Συντονίστρια του προγράμματος ήταν η κα. Πολύζου Ασπασία ? Μαρία και ο κος. Γιαταγάνας Ηλίας εκπ/κός Θεατρικής Αγωγής όπου με την αμέριστη βοήθειά του οι μαθητές και μαθήτριες παρουσίασαν την όμορφη θεατρική παράσταση στο τέλος της σχολικής χρονιάς.