Β1-Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας «Μελισσούλα, μελισσάκι»

Στα πλαίσια των προγραμμάτων σχολικών δραστηριοτήτων το τμήμα Β1 με την καθοδήγηση της δασκάλας του κας Ελένης Λεμόνη και των καθηγητών Γκούρλη Νικόλαου, Τσουνίδου Χρυσάνθης και Γιαταγάνα Ηλία εκπόνησαν πρόγραμμα με τίτλο «Μελισσούλα, μελισσάκι?»

Στόχος του προγράμματος ήταν να ευαισθητοποιηθούν τα παιδιά σήμερα ? ενήλικες αύριο ? μέσω διαδικασιών ενεργητικής και βιωματικής προσέγγισης, πάνω στο τεράστιο κίνδυνο που διατρέχουν οι μέλισσες και να αναπτύξουν επωφελείς συμπεριφορές που θα συμβάλλουν στην προστασία τους.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος έλαβαν χώρα οι παρακάτω δράσεις:

• Προβολή των ταινιών «Μάγια η μέλισσα», «Bee the movie» καθώς και βίντεο από το Μουσείο της Μέλισσας στη Ρόδο
  • Συναρμολόγηση τρισδιάσταστου ξύλινου πάζλ της μέλισσας
  • Μουσικοκινητικά παιχνίδια όπως περνά περνά η μέλισσα
  • Επίσκεψη στο σχολείο μας του μελισσοκόμου - συγγραφέα του βιβλίου "Η Κατερίνα, ο Πέτρος και η μελισσοπαρέα του", κ. Δημήτρη Καρακούση
  • Ζωγραφιές της μέλισσας
  • Τραγουδήσαμε τραγούδια για τη μέλισσα
  • Θεατρική παράσταση «Μέλι, μελισσάκι μου»