ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

7ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

Λαμία, 29.03.2020

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ

Σας ενημερώνουμε ότι από τη Δευτέρα, 30.03.2020 και κάθε πρωί στις 10.00 από την ΕΡΤ2, η εκπαιδευτική τηλεόραση του Υπουργείου Παιδείας προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής και στο γνώριμο περιβάλλον μιας σχολικής αίθουσας, θα κρατά τα παιδιά σε? μαθησιακή εγρήγορση μέχρι να ανοίξουν ξανά τα σχολεία.

Εκπαιδευτικοί μπροστά στην κάμερα θα παραδίδουν στις μαθήτριες και τους μαθητές του Δημοτικού τηλε-μαθήματα.

Στόχος του εγχειρήματος δεν είναι ? προφανώς ? η υποκατάσταση της δια ζώσης διδασκαλίας, γι? αυτό και τα μαθήματα είναι προσανατολισμένα στην επανάληψη και την εμβάθυνση της ήδη διδαχθείσας ύλης.

Τα μαθήματα των δύο πρώτων ημερών αφορούν τις μεγαλύτερες τάξεις του Δημοτικού και περιλαμβάνουν διδασκαλία Γλώσσας, Μαθηματικών, Φυσικών Επιστημών και Ιστορίας. Τις επόμενες ημέρες τα μαθήματα θα διευρυνθούν και για τις πρώτες τάξεις του δημοτικού, ενώ θα εμπλουτιστούν και με άλλα διδακτικά αντικείμενα.